
Shein overtreedt regels met misleidende kortingen en druk via aftelklokken
Uit een gezamenlijk onderzoek van Europese toezichthouders, waaronder de Nederlandse Autoriteit Consument & Markt (ACM), blijkt dat Shein de Europese regels voor consumentenbescherming overtreedt. De webshop heeft nu één maand de tijd om haar website aan te passen. Als dat niet gebeurt, kunnen er boetes volgen.
Uit het onderzoek blijkt dat Shein onder andere gebruikmaakt van misleidende kortingen, aftelklokken inzet om consumenten onder druk te zetten en onduidelijke informatie verstrekt over retouren en terugbetalingen. Ook de duurzaamheidsclaims die het bedrijf maakt, blijken niet altijd te kloppen.
Volgens de ACM zorgt dit gedrag voor oneerlijke concurrentie. "Als de één zich wel aan de spelregels houdt en de ander niet, dan krijg je een oneerlijke competitie," aldus een woordvoerder.
Nieuwe wetgeving van kracht
Shein valt sinds kort ook onder de nieuwe Europese Digital Services Act, een wet die strengere regels oplegt aan grote online platforms. De Europese Commissie onderzoekt momenteel of Shein voldoende doet om consumenten te beschermen.
Als het bedrijf geen veranderingen doorvoert, kunnen nationale toezichthouders, zoals de ACM, zelf maatregelen nemen. “Wij kunnen bij oneerlijke handelspraktijken boetes opleggen tot 900.000 euro per overtreding. Maar dat loopt nu op de zaak vooruit,” aldus de ACM. Naast Shein loopt er ook een onderzoek naar Temu.